Daphne Fancutt Shield


The Daphne Fancutt Shield is held every year for associations in Victoria and one from Queensland. It is played over one week end and provides players with the opportunity to represent their team in a team environment. The selection of athletes is based on merit within each association.
1991 Queensland
Boys Grant Henricks David Middleton Ryan Frischkorn Craig Meng David Laverty
Girls Natalie Barby Nadia Johnston Jane Richardson Alissa Dragan Angela Szymanowski
1992 Queensland
Boys Mark Handley Andrew Beh Anthony Wollschlager Gerard Rapkins William Shaw
Girls Kylie Pratt Angela Doyle Sadiar Thomas Joanne McWhinney  
1993 Queensland
Boys Max Camillos Craig Meng Paul Hodge Adam Carey
Girls Sonya Chand Angela Doyle Melissa Chaw Megan Hiscox
1994 Queensland
Boys Andrew Beh Jonathon Leijen David Rose Mathew Koch
Girls Minyon Jones Cara Besch Sharon-Maree Bunt Kylie Bond
1995 Waverley Tennis
Boys Graeme Perry Patrick Louis Jason Rusec Shane Horan Damien Seisun
Girls Amy MacMillen Lisa D'Amelio Kim Gardiner Jacinta Mitchard Athina Pirpiris
1996 not held
1997 Waverley Tennis
Boys Graeme Perry Jason Rusec Tristan Freeman Shane Horan Daniel Byrnes
Girls Lisa D'Amelio Kim Gardiner Leanne Jenkins Laura McNamara Megan Allen
1998 Waverley Tennis
Boys Adrian Neoh Gavin Goddard Luke McConnell Shane Horan Nathan Ray
Girls Kim Gardiner Bambi McCann Leanne Jenkins Sharon Colledge Megan Allen
1999 Waverley Tennis
Boys Tristan Freeman Shane Ray Kerry Gardiner Shaun Doherty Nicholas Camilleri
Girls Laura McNamara Gorana Marjanac Meryl Johnston Jane Warne Jessica Engels
2000 Tasmania
Boys Sven Richter Andrew Roberts Jackson Hills James Bolzonello Robert Hill
Girls Holly Stewart Gillie Bailey Bethany McFarlane Olivia Troon Alicia Butterworth
2001 Waverley Tennis
Boys Reece Jarvis Nicholas Camilleri Joseph Daly James Lemke Yan Levinski
Girls Emily Arnott Breanna Little Kristina Kustura Jane O'Malley Stephanie Broad
2002 Waverley Tennis
Boys Steven Giammarco Matthew Ray Sebastian Postlethwaite Andrew Rundle David Wright
Girls Emily Arnott Kristina Kustura Shelley Jacobson Bojana Samardzic Stephanie Broad
2003 Tasmania
Boys James Bolzonello Robert Hill Glenn Thomas Alex Geale Dominic Rossetto
Girls Emma Oakford Chloe Tripp Ashlea Welch Hayley Lewis Anna Wishink
2004 North Suburban Juniors
Boys Adrian Phelan Anou Banavoung Ian Terpilowski Anton Lukic Kyle Caruana
Girls Fern Speechley Gemma Ryan Joanne Karatiana Elysia Stasi Jessica Wilson
2005 Fancutt JTC
Boys Myles Blake Wyn Sanguanwantana Nathan Willis Chris Field Harry Lee
Girls Millie Weeks Rebecca Lobb Georgina Thomson Katie Lee Amy Barton 
2006 Waverley Tennis
Boys Jamie Wagstaff Nic Kalisperis Kapi Sivakumar Rodney Eres Stephen McKenzie
Girls Rebecca Vas Jessica Cossari Stephanie Foster Montana Grenfell Wensi Cai
2007 Waverley Tennis
Boys Sam Dowler Aaron Tran Trent Cobb Jason Szeto Matthew Nickels
Girls Danijela Vukasinovic Stephanie Skaras Rhiannon Watt Monique Stojanovic Renee Tsongas
2008 Waverley Tennis
Boys Alex Hogan Trent Cobb Jason Szeto Joshua Tran Michael Ilett  
Girls Kate Marshall Stephanie Skaras Jasmina Behlic Renee Tsongas Laura Rabinovich Madeline Skaras
2009 Waverley Tennis
Boys Aaron Tran Jordan Cowling Joshua Tran William Ma Adam Turlejski Aaron Addison
Girls Stephanie Skaras Renee Tsongas Elizabeth Kalyvas Laura Rabinovich Judy Nguyen Alana Parnaby
2010 Waverley Tennis
Boys Aaron Tran Joshua Tran Robert Hilbig William Ma Long Nguyen
Girls Natalia Dragojevic Elizabeth Kalyvas Amelia Mills Jayde Viccars Noelleda Ah San
2011 Waverley Tennis
Boys Ben Jones Taylor Petrucci Christopher Wickenton Ryan Draffin Nathan Ponton
Girls Madeline Skaras Jayde Viccars Stacey Ponton Jaide Collins Audrey Teo
2012 Waverley Tennis
Boys Ben Jones Ryan Draffin Nathan Ponton Long Nguyen Omar Fields
Girls Stacey Ponton Jayde Viccars Jaide Collins Melanie Woodward Kelly Martin
2013 Waverley Tennis
Boys Ryan Draffin Nathan Ponton Lachlan Bridgland Nicholas Gourgoulis Joshua Hocking
Girls Jaide Collins Gabriela Sprague Priscilla Dawson Melanie Woodward Belle Thompson
2014 Fancutt JTC
Boys Tom Fancutt Dan Leung Konrad Rink Honzi Harrison Andy Watterson Will Peden Ollie Borowdale
Girls Isabella Franks Katia Peden Megan Parker Carey Cooper Liz Hood Josie Dooley Sally Clark
2015 Waverley Tennis
Boys Eddie Bota Darrin D'Roza Pleurat Qitaku Patrick Bota Alen Lay Max Flaherty
Girls Madeline Kowalski Melanie Kempson Akanksha Puli Cassidy Denny Lucia Placidi  
2016 Waverley Tennis
Boys Darrin D'Roza James Bruce-Smith Liam Louzado Jordan Batis Aditya Ajit  
Girls Madeline Kowalski Lucia Placidi Jovana Jovic Isabelle Papazyan Jennifer McDonald Prisha Baliga
2017 Fancutt JTC
Boys Ryan Lee Will Peden Josh Eglesfield Will Jesser Alex Rice Angus Gentner
Girls Sophie Christie Constance Gentner Sophie Vygrave Rahni Parle Stephanie Fancutt  
2018 North Eastern Juniors
Boys Nathan Robolus Andrew Caruana Jasper Collins Harrison McGregor Alexander Scrutton
Girls Ivana Savic Abbey Rumble Abbey Goeldner Ruby Valentino Bridget Heczey
2019 Waverley Tennis
Boys Andrew Ilett Viktor Sirucek Sam Kim Joshua Huang Matthew Thach
Girls Chiara Antonacci Prisha Baliga Jennifer McDonald Leona Doan Nithesa Selvaraj
2020 Waverley Tennis
Boys Marko Pavicic Mineth Narwarathman Sam Kim Luke Cripps Ayan Keshwani
Girls Sienna Opray Prisha Baliga Jennifer McDonald Leona Doan Emma Frerker

Click on the year to open the content.

Back:   Prisha Baliga   Sam Kim   Jennifer McDonald   Mineth Narwarathman   Marko Pavicic
            Luke Cripps   Ayan Keshwani
Front:   Van Placidi (Mgr)  Sienna Opray   Emma Frerker   Leona Doan


Overall Excellence Award for the Event was won by Marko Pavicic

Waverley Best Player Award:   Ayan Keshwani

Back:  Prisha Baliga    Viktor Sirucek    Chiara Antonacci    Jennifer McDonald    Andrew Ilett    Sam Kim  
Front:  Joshua Huang     Nithesa Selvaraj     Leona Doan    Matthew Thach

Waverley Best Player Joint Award:  Nithesa Selvaraj and Andrew Ilett

Lucia Placidi  Prisha Baliga  Madeline Kowalski  Jennifer McDonald  Jovana Jovic   Darrin D'Roza   Jordan Batis   Aditya Ajit  Liam Louzado    James Bruce-Smith  
Absent: Isabelle Papazyan  

Overall Excellence Award for the Event:  Liam Louzado
Waverley Best Player:  Madeline Kowalski

Isabelle (retired after Day 1) with Jovana (l) and Jennifer (r)Madeline Kowalski with Best Waverley Player Award

 

Back:  Lyn Gillen (Mgr)   Darrin D'Roza   Pleurat Qitaku   Eddie Bota   Patrick Bota 
           Cassidy Denny   Melanie Kempson   Akanksha Puli   Daphne Fancutt
Front:  Alen Lay   Max Flaherty   Lucia Placidi   Madeline Kowalski    

Waverley Best Player: Akanksha Puli

Back:  Stephanie Skaras   Alana Parnaby  Judy Nguyen  Jordan Cowling  Joshua Tran  William Ma
             Lyn Gillen (Mgr)
Front: Laura Rabinovich   Elizabeth Kalyvas  Aaron Tran  Renee Tsongas  Aaron Addison
              
Overall Excellence Award fro the Event: Renee Tsongas
Waverley Tennis Best Player: Laura Rabinovich 

Back:     Kate Marshall   Michael Ilett   Trent Cobb   Jason Szeto   Stephanie Skaras 
Front:     Alex Hogan   Laura Rabinovich   Renee Tsongas   Madeline Skaras   Joshua Tran
Absent Retired Injured:  Jasmina Behlic

Overall Excellence Award for the Event:   Stephanie Skaras
Waverley Best Player:                               Trent Cobb

Back:   Stephanie Skaras   Renee Tsongas    Danijela Vukasinovic   Rhiannon Watt   Monique Stojanovic
            Aaron Tran   Sam Dowler   Trent Cobb  
Front:  Matthew Nickels    Jason Szeto

Best Waverley Player:    Jason Szeto

Stephanie Foster   Rebecca Vas   Jessica Cossari   Montana Grenfell   Wensi Cai
Kapi Sivakumar   Nic Kalisperis  Jamie Wagstaff    Stephen McKenzie   Rodney Eres

 

           
Bookmark SiteTell a FriendPrintBlogFacebookTwitterClubsFixturesClub ZoneLadders