Pat Pearce Carnival


This Inter-Association carnival between NEJTA (North Eastern Junior Tennis Association), NSJTA (North Suburban Junior Tennis Association), ERT (Eastern Region Tennis), and Waverley Tennis is held each year. Associations take turns in hosting the carnival. This event is played by boys and girls of two age groups: 15 & under and 13 & under.

The Mrs Pat Pearce Memorial Shield commenced in 1954 and a new format was introduced in 1989. The 65th year of the event was played in 2019.

AWARDS PRESENTED:

  • Wally Freeman Award is given to the Best and Fairest Player in the Carnival.

  • Pat Semmens/Angelo Cianchi Award is for the Best and Fairest Player in the opposite age group to the Wally Freeman winner.

  • Best 13&U Girl and Boy and Best 15&U Girl and Boy

The 66th Mrs Pat Pearce Memorial Shield Tennis Carnival is scheduled to be held from Friday 1st October to Sunday 3rd October 2021. Waverley Tennis will be hosting the event at Robinson Reserve.

(Please note that 2020 was not held because of COVID-19.)

Click on the year to open the content.

Back:  Lyn Gillen (Manager), Kate Smith, Tawananyasha Manzvera, Prisha Baliga, Mineth Nawarathna, Emma Frerker, Joshua Huang, Pratisha Selvaraj (Manager)
Front:  Steven Klasan, Zara Lumanovski, Nithesa Selvaraj, Nenyasha Manzevera, Leona Doan, Aedan Nelson

The 65th Mrs Pat Pearce Carnival was held at Boroondara Tennis Centre on 13 & 14 July 2019.

Congratulations to our players for winning the carnival! Waverley Tennis was announced as winner of the event in 2019 making it 5 wins in a row. An outstanding achievement. It is Waverley Tennis' turn to host this event in 2020.

Team Managers Lyn Gillen & Prathisa Selvaraj.

Read more about this year's event on theTennis Victoria website.

Girls 15 & Under Boys 15 & Under Girls 13 & Under Boys 13 & Under
Prisha Baliga Mineth Nawarathna Nithesa Selvaraj Aedan Nelson
Leona Doan Tawananyasha Manzvera Zara Lumanovski Nenyasha Manzvera
Emma Frerker Joshua Huang Kate Smith Steven Klasan


Award Winners

Pat Semmens/Angelo Cianchi Award:  Nenyasha Manzvera

13 & U Girl:  Nithesa Selvaraj

15 & U Girl:  Prisha Baliga

15 & U Boy:  Mineth Nawarathna

Back:  Sienna Opray, Aarmaya Chandran, Julia Kendall, Neel Mohan, Mineth Nawarathna, Benjamin Krnic, Nathanael Haryanto, Alvin Li, Nithesa Selvaraj
Front: Elicia Kim, Alexis Stergiopoulos, Joanna Wietrzyk, Sam Kim, Leona Doan, Aryan Mohan, Samuel Johnston

Girls 15 & Under Boys 15 & Under Girls 13 & Under Boys 13 & Under
Joanna Wietrzyk Neel Mohan Nithesa Selvaraj Nathanael Haryanto
Leona Doan Sam Kim Elicia Kim Alvin Li
Julia Kendall Benjamin Krnic Alexis Stergiopoulos Samuel Johnston
Aarmaya Chandran Mineth Nawarathna  Sienna Opray  Aryan Mohan 


Award Winner

Pat Semmens/Angelo Cianchi Award: Nathanael Haryanto

Girls 15 & Under Boys 15 & Under Girls 13 & Under Boys 13 & Under
Tallie Collins Neel Mohan Aarmaya Chandran Sam Kim
Chiara Antonacci Nik Jovic Leona Doan Cameron Linn
Joanna Wietrzyk Tristan Lai Emma Frerker Benjamin Krnic
Eliza Doan Josum Sullivan Nithesa Selvaraj Joshua Huang


Award Winners

Wally Freeman Award:  Joshua Tran

13 & U Boy:  Sam Kim

15 & U Boy:  Neel Mohan

Back: Lyn Gillen (Manager)   Angus Roberts   Cassidy Denny   Tallie Collins  Tobias Wietrzyk  Hasan Bekir  Joanna Wietrzyk  Adam Vermeer  Aditya Ajit
Front:  Aarmaya Chandran   Mineth Nawarathna  Celina Yang   Marko Pavicic   Zena Makantasis   Eliza Doan   Sam Kim   Lucia Placidi

Girls 15 & Under Boys 15 & Under Girls 13 & Under Boys 13 & Under
Tallie Collins Aditya Ajit Aarmaya Chandran Sam Kim
Cassidy Denny Hasan Bekir Eliza Doan Mineth Nawarathna
Lucia Placidi Angus Roberts Zena Makantasis Marko Pavicic
Joanna Wietrzyk Tobias Wietrzyk Celina Yang Adam Vermeer


Award Winners

Wally Freeman Award:  Tallie Collins

13 & U Girl:  Eliza Doan

Celina Yang, Alice Kafer, Sarah Craig, Jade Cunningham, Isabelle Papazyan, Joanna Wietrzyk, Tallie Collins, Liam Louzado, Chiara Antonacci, Louis Pockett, Andrew Ilett, Aditya Ajit, Jordan Batis, Hasan Bekir
Front: Max Flaherty, Tobias Wietrzyk

Girls 15 & Under Boys 15 & Under Girls 13 & Under Boys 13 & Under
Jade Cunningham Liam Louzado Tallie Collins Max Flaherty
Alice Kafer Tobias Wietrzyk Isabelle Papazyan Andrew Ilett
Chiara Antonacci Louis Pockett Joanna Wietrzyk Aditya Ajit
Sarah Craig Hasan Bekir Celina Yang  Jordan Batis


Award Winners

Pat Semmens/Angelo Cianchi Award:  Max Flaherty

13 & U Girl:  Isabelle Papazyan

15 & U Boy:  Liam Louzado

2014 - the event was hosted by NSJTA and held at Royal Park

The carnival was won by North Suburban, 2nd North Eastern, 3rd Waverley and 4th Eastern Region

Our team competed well and had a great team spirit. The Waverley team :-

15 & under:       Cassidy Denny, Melanie Kempson, Bianca Jones, Belle Thompson, Jordan Arazi, Lawrence Barbuto, Nicholas Gourgoulis, Liam Louzado

13 & under:       Chiara Antonacci, Tallie Collins, Liana Rhodes, Zoey Tan, Elvin Dolic, Max Flaherty, Nicholas Smith, Tobias Wietrzyk

Voting for Event:     Best 13 & under Boy: Max Flaherty    Best 15 & under Boy: Liam Louzado

Audrey Teo, winner of Pat Semmens/Angelo Cianchi Award

Back:  Darrin Lim   Belle Thompson   Todd Aleksic  Kelly Martin   Priscilla Dawson   Natasha Van Bemmel
Centre:  Omar Fields   Rachel Lee   Klemens Haberberger  Jaide Collins   Daniel Nguyen   Emma Leech   Jayde Viccars   Matthew Cook
Front:  Graeme Gillen (Manager)   Christopher Wickenton   Melanie Woodward   Alex Van de Steenoven   Lyn Gillen (Manager)   Nathan Ponton   Cassie Bengough   Ryan Draffin   Alison Leydin (Manager)

Girls 15 & Under Boys 15 & Under Girls 13 & Under Boys 13 & Under
Jayde Viccars Ryan Draffin Melanie Woodward Klemens Haberberger
Jaide Collins Nathan Ponton Emma Leech Todd Aleksic
Cassie Bengough Omar Fields Kelly Martin Daniel Nguyen
Rachel Lee Alex Van de Steenoven Belle Thompson Matthew Cook
Priscilla Dawson Christopher Wickenton  Natasha Van Bemmel Darren Lim


Award Winners

13 & U Boy:  Matthew Clark

15 & U Boy:  Ryan Draffin

Back: Joshua Tran (Wally Freeman Award winner), George Mitsas, Ben Jones, Stephanie Raux,  Nathan Ponton, Ryan Draffin,  Fedja Bilic, Will Ma, Robert Hilbig, Alana Parnaby, Annabelle Andrinopoulos (Pat Semmens/Angelo Cianchi winner), Madeline Skaras
Front: Taylor Petrucci, Aaron Addison, Elizabeth Kalyvas, Stacey Ponton, Jayde Viccars, Anna Li, Noelleda Ah San
Absent: Stephanie Hughes

Girls 15 & Under Boys 15 & Under Girls 13 & Under Boys 13 & Under
Stephanie Hughes Robert Hilbig Noelleda Ah San Aaron Addison
Elizabeth Kalyvas Benjamin Jones Annabelle Andrinopoulos Fedja Bilic
Alana Parnaby George Mitsas Anna Li Ryan Draffin
Stacey Ponton Taylor Petrucci Stephanie Raux William Ma
Madeline Skaras Joshua Tran Jayde Viccars Nathan Ponton


Award Winners

Waverley scooped the pool in Awards.

Wally Freeman AwardJoshua Tran

Pat Semmens/Angelo Cianchi Award:  Annabelle Andrinopoulos

13 & Under Girl:  Annabelle Andrinopoulos

13 & Under Boy:  Will Ma

15 & Under Girl:  Madeline Skaras

15 & Under Boy:  Joshua Tran

Holding the Pat Pearce Shield  and her Best 15&U Girl Trophy is Madeline Skaras.
With her Pat Semmens/Angelo Cianchi Trophy and Best 13&U Girl Trophy is Annabelle Andrinopoulos.
With the Pat Semmens/Angelo Cianchi Perpetual Shield and his Best 13&U Trophy is Will Ma.
With the Wally Freeman Trophy and Best 15&U Trophy is Joshua Tran.

Annabelle Andrinopoulos with her Pat Semmens/Angelo Cianchi Shield and Trophy and Best 13&U Girl Trophy

Back:  Omar Jasika   Annabelle Andrinopoulos   Rita Kaldawi   Binasa Beslagic  Taylor Petrucci   Stephen Kaldawi
Middle:  Pat Wright (Manager)   Lilyana Dragojevic   Joshua Tran   Natalia Draca   Robert Hilbig   Madeline Skaras  Lachlan Gillespie  Brian Hovey (Manager)  Len Pratt (Manager)
Front:  Matthew Nickels   Belinda Woolcock   Alex Ilia   Dejan Erakovic   Alana Parnaby   Daniel White   Renee Tsongas
Absent:  Elizabeth Kalyvas   Karen Butler (Manager)   Alex Tran (Manager)  

Girls 15 & Under Boys 15 & Under Girls 13 & Under Boys 13 & Under
Binasa Beslagic Dejan Erakovic Annabelle Andrinopoulos Alex Ilia
Natalia Draca Lachlan Gillespie Lilyana Dragojevic Omar Jasika
Elizabeth Kalyvas Robert Hilbig Rita Kaldawi Stephen Kaldawi
Madeline Skaras Matthew Nickels Alana Parnaby Taylor Petrucci
Renee Tsongas Daniel White Belinda Woolcock Joshua Tran


Award Winners

Pat Semmens/Angelo Cianchi Award:  Joshua Tran

13 & Under Girl:  Belinda Woolcock

13 & Under Boy:  Joshua Tran

 

           
Bookmark SiteTell a FriendPrintBlogFacebookTwitterClubsFixturesClub ZoneLadders